Finance One Batch Takes 20 Hours to Essay

Total Length: 352 words ( 1 double-spaced pages)

Total Sources: 10

Finance

One batch takes 20 hours to make and produces 400L of ice cream. Sales last year totaled 50,000,000 liters of ice cream and the plant was working at full capacity. Therefore, the plant's capacity in working hours is:

50,000,000 / 400 = 125,000 batches * 20 hours per batch = 2.5 million machine hours. That is 285 machines in the plant, each working 24 hours per day.

Fixed manufacturing costs are $3,000,000 in total. The plant produces 50,000,000 liters of ice cream last year. Thus costs are 3,000,000 / 50,000,000 = $0.06 per liter of ice cream.


Variable factory overhead is $1,000,000 for the plant, or one-third of the fixed manufacturing overhead. This means that the variable factory overhead is going to be $0.02 for every liter of ice cream.

Based on the costs of inputs, the total cost of a liter of ice cream is as follows:

A2015893 Ice Cream

$/Liter

Milk

Cream

Sugar

Egg

Flavoring

Direct Labor

Tubs/L

0.02

Fixed Mfg

0.06

Variable Ovhd

0.02

Total

$0.60

2. Each liter.....

     Open the full completed essay and source list


OR

     Order a one-of-a-kind custom essay on this topic


sample essay writing service

Cite This Resource:

Latest APA Format (6th edition)

Copy Reference
"Finance One Batch Takes 20 Hours To" (2010, November 09) Retrieved May 22, 2025, from
https://www.aceyourpaper.com/essays/finance-one-batch-takes-20-hours-49009

Latest MLA Format (8th edition)

Copy Reference
"Finance One Batch Takes 20 Hours To" 09 November 2010. Web.22 May. 2025. <
https://www.aceyourpaper.com/essays/finance-one-batch-takes-20-hours-49009>

Latest Chicago Format (16th edition)

Copy Reference
"Finance One Batch Takes 20 Hours To", 09 November 2010, Accessed.22 May. 2025,
https://www.aceyourpaper.com/essays/finance-one-batch-takes-20-hours-49009